Czym jest ortodoncja?

Głównym zadaniem ortodoncji (wikipedia.pl) jest korygowanie nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk. Zęby, które są skrzywione lub niewłaściwie ustawione w jamie ustnej są bardziej narażone na różne choroby jamy ustnej. Przez swoje wykrzywienie uniemożliwiają dotarcie do wszystkich miejsc szczoteczki, co powoduje próchnicę i inne choroby dziąseł. Dodatkowo powodują obciążenie mięśni żwaczowych, co niesie za sobą inne konsekwencje zdrowotne – bóle głowy, zespół SSŻ, ból szyi, pleców oraz barku. Oczywistym jest, że skrzywione zęby nie wyglądają ładnie i mają niekorzystny wpływ na nasz wygląd ogólny. Dlatego właśnie korzyści z leczenia ortodontycznego jest wiele. Przede wszystkim poprawiamy stan naszej jamy ustnej, wpływamy korzystnie na wygląd uzębienia, ale też podnosimy szansę na to, że zachowamy swoje zęby przez całe życie.

O konieczności leczenia ortodontycznego decyduje lekarz, gdyż jedynie on posiada wiedzę, która pomoże określić czy dany pacjent odniesie korzyści z leczenia ortodontycznego. Ortodonta przeprowadza z pacjentem wywiad stomatologiczny oraz medyczny. Stosuje badanie kliniczne oraz gipsowe odciski uzębienia. Oczywiście konieczne są badania rentgenowskie i zdjęcia. Na tej podstawie lekarz opracowuje plan leczenia dostosowany do danego pacjenta. Poprzez leczenie ortodontyczne możemy wyeliminować przodozgryz górny, który charakteryzuje się tym, że górne, przednie zęby są za bardzo wysunięte do przodu. Oczywiście częste w leczeniu jest wysunięcie żuchwy, które powoduje wygląd „buldoga”. Zęby dolne są wówczas wysunięte za bardzo do przodu albo też zęby górne są cofnięte za bardzo do tyłu. Częstym problemem pacjentów, którzy korzystają z ortodoncji jest tak zwany zgryz krzyżowy. Wówczas zęby górne nie zachodzą z przodu zębów dolnych podczas normalnego gryzienia. Problemem do leczenia jest również tak zwany zgryz otwarty, który objawia się wolną przestrzenią między powierzchniami zębów przednich albo bocznych, gdy nie stykają się ze sobą zęby tylne. Ortodonci zapobiegają również przemieszczaniu się tak zwanej linii środkowej, kiedy to środek zębów górnych nie znajduje się w jednej linii ze środkiem zębów dolnych.

Oczywiście leczenie ortodontyczne, które poleca się u dentystów w Szczecinie (dentysta-stomatolog.com), obejmuje również szpary oraz stłoczenia zębów, kiedy to zębów jest tak dużo, że nie mieszczą się one w wyrostku zębodołowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *